Sklep

Od wydawcy

Artykuły

Pomoce naukowe

Przydatne linki

Informacja dla prasy

This website Copyright ©2007
by Cezary Urbański

Cezary Urbański
Prolog: optyczne złudzenie naszej świadomości

"Istota ludzka jest częścią całości, którą nazywamy <wszechświatem>, częścią ograniczoną czasem i przestrzenią. Doświadcza ona siebie samej, swoich myśli i uczuć jako czegoś osobnego od reszty... pewnego złudzenia optycznego swojej świadomości. To złudzenie jest dla nas swoistym więzieniem, ograniczajacym nas do naszych osobistych pragnień i uczuć żywionych do kilku najbliższych nam osób. Naszym zadaniem musi być wyzwolenie siebie z tego więzienia poprzez takie poszerzenie kręgu współczucia, by objęło ono wszystkie żyjące stworzenia i całą naturę w jej pięknie."

- Albert Einstein

 

"W owym czasie żył Jezus, człowiek mądry, jeżeli w ogóle można go nazwać człowiekiem. Czynił bowiem rzeczy niezwykłe i był nauczycielem ludzi, którzy z radością przyjmowali prawdę. Poszło za nim wielu Żydów, jako też pogan. On to był Chrystusem. A gdy wskutek doniesienia najznakomitszych u nas mężów Piłat zasądził go na śmierć krzyżową, jego dawni wyznawcy nie przestali Go miłować. Albowiem trzeciego dnia ukazał im się znów jako żywy, jak to o nim oraz wiele innych zdumiewających rzeczy przepowiadali boscy prorocy. I odtąd, aż po dzień dzisiejszy, istnieje społeczność chrześcijan, którzy od Niego otrzymali tę nazwę." (Józef Flawiusz ur. ok. 37, zm. ok. 103 n.e., Dawne dzieje Izraela, 18,III,3 )

Nauki Jezusa po dziś dzień nie zostały zrozumiane i zaakceptowane. Z Tego, który chciał być dla wszystkich bratem i nauczycielem, uczyniono niedościgły wzór szczególności - z jednej strony obiekt kultu, egzaltacji, a z drugiej - pogardy, nienawiści lub obojętności. Jego uczniowie i pierwsi chrześcijanie nadali jego radykalnym naukom formę zorganizowanej religii, która posłużyła za podwalinę zinstytucjonalizowego kościoła, skutkiem czego prawdziwy sens tych nauk został wypaczony, zatracono ich uzdrowieńcze przesłanie, a prawda została na wieki pogrzebana. Po dwóch tysiącach lat jego nauki znów ujrzały światło dzienne: ze stron Kursu cudów Jezus ponownie przemawia do ludzkości słowami zrozumiałymi dla współczesnych uszu, wyjaśniając, co miał na myśli, a co nie zostało dotychczas zrozumiane i przypominając to, o czym świat zapomniał. Jeśli uważasz, że z tym światem jest "coś nie tak", jeśli przemierzyłeś wiele dróg duchowego rozwoju, nie znajdując źródła problemu ni sposobu jego rozwiązania, możesz je znaleźć w Kursie cudów.

Nieprzypadkowo na wstępie przytoczyłem wypowiedź największego fizyka wszechczasów - Alberta Einsteina - twórcy rewolucyjnej teorii względności. Metafizyka wykładana w Kursie cudów jest równie rewolucyjna w porównaniu z oficjalnym nauczaniem Kościoła jak teoria względności czy mechanika kwantowa w porównaniu z fizyką Newtona. Myśl Jezusa po dziś dzień wyprzedza myślenie świata o eony co nie znaczy, że jest trudna, niedostępna czy przeznaczona dla wybranych. To my sami nakładamy ograniczenia na naszą zdolność uczenia się, decydując, co i kiedy z tej myśli weźmiemy sobie do serca.

Zamieszczony cytat jest bardzo bliski naukom Jezusa zamieszczonym w Kursie. Nie widzimy rzeczywistości taką, jaka ona jest; widzimy "złudzenie optyczne naszej świadomości." "Nasza ograniczona świadomość jest naszym więzieniem." Jeśli zapragniemy, Jezus nauczy nas, jak ujść z tego więzienia, przebaczając sobie złudzenie osobności od reszty naszych braci. "Nic rzeczywistego nie jest zagrożone. Nie istnieje nic nierzeczywistego. W tym znajduje się pokój Boży." Gdy zrozumiemy i zaakceptujemy sens tych słów, odnajdziemy nasze zbawienie.