Kliknij obrazek, aby nabyć książkę


Głównym celem niniejszego Komentarza i uwag praktycznych jest, po pierwsze -- pomóc Czytelnikowi zrozumieć, czym są Ćwiczenia dla studentów, jaką faktycznie rolę odgrywają a jednocześnie ukazać ich miejsce w programie nauczania Kursu cudów. Szczegółowe omówienie zwłaszcza początkowych lekcji pokazuje ich niezwykłą mądrość, którą łatwo przeoczyć, popadając w zaprzeczenie. Studentom powinno dać wiele do myślenia i pomóc rozwijaniu pokornej postawy wobec nich przekonanie się, jak wielce uchybiają wymogom tych ćwiczeń. Nie zrealizują programu nauki Kursu, poprzestając na ich powierzchownym przerobieniu, bez głębszej refleksji nad zawartymi w nich ideami, które można zrozumieć tylko po uważnym, wielokrotnym przestudiowaniu Tekstu.

Komentarze wyjaśniają również, co w praktyce oznacza bycie nauczycielem Bożym. "Ciało uczynione jako ograniczenie Miłości, atak na Nią, narzędzie winy, cierpienia, bólu i śmierci, nagle ulega przekształceniu, stając się pomocą naukową. Nie jest ani dobre, ani złe; ani święte, ani nieświęte. Jest całkowicie neutralne. Lecz teraz może służyć świętemu celowi przebaczenia. Nauczyciel Boży skupia się na przebaczeniu i budowaniu osobistej relacji z Jezusem (Duchem Świętym). Nie jest sam Słowem Bożym; Słowo Boże naucza poprzez niego. Jego zadaniem jest poniechać wszelkich barier, powitać prawdę, a wtedy tym, co pozostanie, będzie właśnie promienne Słowo Boże, promieniejąca miłość Jezusa, które odtąd będą automatycznie szerzone poprzez nauczyciela Bożego, bez jego wysiłku."

Kurs cudów jest unikalnym, absolutnie nondualistycznym systemem myślowym. Wcale nie mówi tego, co nam się wydaje, że mówi. Jeśli myślimy, że naucza, iż Bóg nas miłuje i nie jesteśmy od Niego osobni, lecz wszyscy jesteśmy z nim Jedno -- to mamy słuszność, lecz tuziny innych duchowości -- nowoczesnych i dawnych -- mówią to samo. Tym, czym Kurs odróżnia się od nich i co czyni go tak potężnym narzędziem nauki, to nieustanne zachęcanie nas do przyglądania się systemowi myślowemu ego. Gdy Jezus mówi o nim, że jest złudny, wcale nie ma na myśli, byśmy w związku z tym nie zwracali na niego uwagi i zbywali go mówiąc: -- przecież to złudzenie, nie ma go. Niniejsza książka wykazuje, że Jezus naucza czegoś zupełnie odwrotnego, mianowicie byśmy wraz z nim patrzyli bez osądzania na ego, przez co jest przebaczane. I właśnie to w głównej mierze odróżnia Kurs cudów od innych duchowości.

Wyrobieniu pokornej postawy wobec Kursu pomoże również uprzytomnienie sobie, jak bardzo opieramy się zrozumieniu tego, czego naucza, by nie wspomnieć o praktykowaniu tego, co zaleca, czy zrozumieniu treści przekazywanej nam w formie dualistycznej metafory.


ISBN 978-83-924823-4-5

format 143x205 mm (A5), 280 stron, opr. broszurowa,
cena 39,50 zł


Powrót do strony głównej

This website Copyright ©2006-2010 by Cezary Urbański